Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Alergiczny nieżyt nosa

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Alergiczny nieżyt nosa może występować pod dwiema postaciami, jako niesezonowy alergiczny nieżyt nosa (utrzymujący się cały rok) oraz jako gorączka sienna objawiająca się sezonowo na skutek pylenia roślin.

Gorączka sienna inaczej nazywana także nieżytem pyłkowym lub pyłkownicą, występuje sezonowo w okresie kwitnięcia chwastów, krzewów, drzew oraz traw. Jej największe nasilenie przypada w okresie od końca maja do połowy lipca.

Objawy to: wodnisty katar, napady kichania, "zatkany nos", ból głowy. Rzadszymi objawami są: zaczerwienienie spojówek, łzawienie i światłowstręt.

Leczenie w czasie pylenia polega na podawaniu środków antyhistaminowych w postaci kropli oraz leków obkurczających naczynia błony śluzowej nosa.

Alergiczny nieżyt nosa niesezonowy ma objawy bardzo zbliżone do gorączki siennej ale utrzymują się one przez cały rok. Wywołują go alergeny działające ciągle, np. kurz domowy, sierść zwierząt, zarodniki pleśni czy pierze.

Leczenie polega w głównej mierze na wyeliminowaniu z otoczenia alergenów i stosowanie leków objawowych - takich jak przy gorączce siennej. Odczulanie stosuje się tylko w przypadku uczulenia na kurz domowy.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa