Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Alergolodzy

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Alergia jest chorobą związaną z odpowiedzią poszczególnych tkanek na alergen i wytworzeniu odpowiednich przeciwciał. Może się objawiać dwojako: łagodnie – na przykład katarem czy łzawieniem, zagrażając życiu – wstrząs anafilaktyczny i śmierć.
 
Największe nasilenie dolegliwości alergicznych dotyka ludzi poniżej czterdziestego roku życia. W Polsce, co czwarty Polak cierpi na różnego rodzaju uczulenie, dotyczy to głównie dzieci oraz osób w wieku produkcyjnym. Ludzi tych nie leczą wyłącznie alergolodzy. Ważna jest także wiedza na temat alergii innych lekarzy: internistów, pediatrów, lekarzy rodzinnych.

Alergie to dolegliwości cywilizacyjne, dlatego też ich większe nasilenie widać wyraźnie w wielkich miastach. Zjawisko to jest zdecydowanie mniejsze na wsi. Alergolodzy powinni zajmować się szczególnie specjalistycznymi konsultacjami, gdyż w małych ośrodkach ich rolę mogą spełniać interniści i pediatrzy.
Sami lekarze chcą dobrowolnie się dokształcać. Próbują podjąć próbę uzyskania nadspecjalizacji. Wiedzą oni, że tylko ogromna wiedza z dziedziny alergologii pozwoli im lepiej wypełniać obowiązki związane z leczeniem ludzi. Nie tylko specjaliści, ale też zwykli lekarze uczestniczą czynnie w zjazdach alergologicznych. Świadczy to o świadomości lekarzy, że alergie są ważnym aspektem w leczeniu wielu pacjentów.

Uczulenia pojawiają się wraz z rozwojem cywilizacji, dlatego alergologów potrzeba coraz więcej. Na szczęście nie brakuje na razie dobrych specjalistów w Polsce. Wiele ośrodków zajmuje się wyłącznie leczeniem alergii. W klinikach za to leczenie takich schorzeń łączy się wraz z leczeniem innych dolegliwości. Ciągle jednak brakuje miejsc w publicznych placówkach, gdyż NFZ na tego typu świadczenia podpisuje zbyt niskie kontrakty.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa