Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Cholesterol

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Zdrowa dieta jest ważna dla każdego z nas. Jak powszechnie wiadomo, zalecane jest spożywanie wszystkich składników odżywczych, oczywiście w rozsądnych proporcjach. Oprócz białek i cukrów, ważne są również w diecie są tłuszcze. Trzeba jednak uważać, aby ich spożywana ilość nie była zbyt duża.

Pamiętaj, że zbyt wielka ilość tłuszczów może szkodzić! Ponieważ wraz z tłuszczami do organizmu trafia cholesterol, którego ilość w organizmie powinna być ustalona na danym poziomie. Oprócz przyjmowania go z pokarmem, jest on także wytwarzany przez sam organizm. Jego synteza odbywa się w wątrobie, jelitach oraz w skórze. Zbyt małe ilość cholesterolu mogą powodować równie duże szkody jak jego nadmiar. Jest on potrzeby między innymi do syntezy witaminy D3 oraz niektórych hormonów.

Wyróżnia się dwa typy cholesterolu – LDL i HDL. Jest to jednak duże uproszczenie. LDL jest złym cholesterolem. Jego nadmiar szkodzi, ponieważ odkłada się w naczyniach wieńcowych, co może spowodować miażdżycę. Dlatego najlepiej dla człowieka jest, gdy jego poziom jest niski. Z kolei HDL jest cholesterolem dobrym. oczyszcza on bowiem naczynia wieńcowe z namiaru cholesterolu i przenosi go do wątroby. W tym przypadku za korzystne dla zdrowia uważa się wysoki poziom tego cholesterolu.

Aby uchronić się przed szkodliwym nadmiarem cholesterolu, należ spożywać kasze, ciemne pieczywo, płatki, mleko, oleje roślinne, ryby, oliwę z oliwek oraz chude mięso, a także potrawy duszone, gotowane, pieczone w folii lub na ruszcie. Na miażdżyce bardziej narażone są osoby starsze, palące oraz takie, które unikają wysiłku fizycznego.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa