Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Choroba afektywna dwubiegunowa

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Choroba afektywna dwubiegunowa jest chorobą psychiczną polegającą na cyklicznych zmianach nastroju chorego z depresji (smutek i znużenie) poprzez hipomanię i manię (zwiększona energia, dobre samopoczucie i nadmierne pobudzenie) do stanu wskazującego na pełne zdrowie psychiczne.

W fazie depresji (trwającej około 6 miesięcy) chory nie odczuwa przyjemności z życia, jest drażliwy i nie potrafi skoncentrować uwagi, a czas mu wolno płynie. Fazę hipomanii i manii (trwającą około 4 miesięcy) charakteryzuje nadmierna energia i pobudzenie. Chory wtedy potrzebuje niewiele snu, łatwo podejmuje decyzje i przejawia inicjatywę.

Przyczyna występowania choroby ciągle nie jest znana, istnieje kilka tez które twierdzą, że może ona być spowodowana efektem urazów i mikrourazów mózgu lub efektem złej pracy neuroprzekaźników.

Leczenie
Osoby przechodzące chorobę afektywno dwubiegunową będzie leczona kuracją stabilizatorami nastroju, które działają na oba bieguny zaburzenia. Rezultaty widać już po kilku tygodniach. U większości pacjentów uzyskuje się poprawę stanu psychicznego stosując jeden lek. Stabilizatory chronią chorego przed  nie chcianymi wahaniami nastroju przez wiele lat, a czasami do końca życia.

Inne nazwy:
psychoza maniakalno-depresyjna, zaburzenie maniakalno-depresyjne,  depresja dwubiegunowa, cyklofrenia

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa