Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Choroba Hashimoto

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Choroba Hashimoto - choroba tarczycy (Tarczyca- gruczoł umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. Zbudowany z dwóch płatów bocznych połączonych wąską).

Kto choruje?

Na chorobę Hashimoto mogą zachorować zarówno osoby płci żeńskiej jak i męskiej, jednak najczęściej, bo aż w 90% przypadków chorują na nią kobiety w wieku od 30 do 50 roku życia.

Choroba Hashimoto należy do zbioru chorób autoimmuno-logicznych (autoagresji), są to choroby które rozregulowują układ immunologiczny (który normalnie zwalcza obce bakterie i wirusy) i zaczyna on zwalczać własne komórki.

Objawy choroby

Chorobę można wykryć dzięki badaniu krwi której wynikach widać obecność szkodliwych przeciwciał oraz zaburzenia równowagi hormonalnej tarczycy.
Zazwyczaj choroba Hashimoto przebiega bez żadnych widocznych "zewnętrznych" objawów, jednakże u niektórych osób tarczyca może powiększyć się do tego stopnia, że będą  czuli ucisk w gardle oraz będą mieli problemy z pokarmów i płynów

W leczenie choroby stosuje się terapię hormonami tarczycy i takie leczenie może być wymagane poprzez całe życie pacjenta, ponieważ zmiany spowodowane przez tę przewlekłą chorobę są nieodwracalne.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa