Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Choroby jelita cienkiego

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Choroby jelita cienkiego : Uchyłki jelita cienkiego są to pojedyncze lub mnogie woreczkowate uwypuklenia ściany jelita, skierowane na zewnątrz od jego światła, rozmaitej wielkości ale na ogół nie przekraczają kilku centymetrów. Mogą występować w każdej części jelita, z wyjątkiem tzw. uchyłku Meckela – najczęściej spotykane w dwunastnicy i jelicie czczym. Uchyłki mogą być nabyte lub wrodzone. Częstość występowania uchyłków nabytych wzrasta wraz z wiekiem, prawdopodobnie w związku z lokalnym zwiotczeniem ścian jelita. Uchyłki zazwyczaj nie dają objawów, ale czasami ulegają zapaleniu wywołując bóle brzucha, gorączkę, krwawienie z przewodu pokarmowego a niekiedy przedziurawienie z zapaleniem otrzewnej.
   Uchyłek Meckela jest pozostałością płodowego przewodu pępkowo-kreskowego i jest dość częstą anomalią wrodzoną przewodu pokarmowego. Uchyłek Meckela nie wywołuje żadnych objawów, czasami jednak ulega zapaleniu dając objawy podobne do objawów zapalenia wyrostka robaczkowego lub bywa źródłem krwawienia (szczególnie często u dzieci). Ostre zapalenia uchyłka i krwotok z niego są leczone operacyjnie.

   Ostre niedokrwienie jelita cienkiego może być spowodowane zatorem lub zakrzepem tętnic doprowadzających krew do jelita cienkiego, bądź dużym obniżeniem przepływu krewi z przyczyn ogólnoustrojowych. Choroba ta zdarza się najczęściej u osób z zaawansowaną miażdżycą tętnic oraz u chorych z tzw. niemiarowością zupełną serca lub zastoinową niewydolnością krążenia.
Objawy. W pierwszej fazie choroby występują bóle brzucha w okolicy pępka i wzmożona perystaltyka jelit. Po paru godzinach perystaltyka ustaje, pojawia się narastające wzdęcie z zatrzymaniem gazów, wzmożone napięcie powłok, gorączka i spadek ciśnienia tętniczego krwi.
Przebieg choroby stanowi zagrożenie życia! Ustalenie rozpoznania na wczesnym etapie stwarza szansę leczenia operacyjnego, jednak nawet wówczas rokowanie jest poważne.

Przewlekle niedokrwienie jelita cienkiego powstaje przeważnie w następstwie miażdżycy tętnic. Dopływ krwi do jelita jest znacznie zmniejszony.
Objawem charakterystycznym jet ból brzucha w okolicy pępka, występuje w 15-30 min po posiłku, zwłaszcza obfitym, lub gdy po obfitym posiłku podejmowany jest wysiłek fizyczny.
Rozpoznanie może być ustalone jedynie na podstawie badania radiologicznego naczyń brzusznych. Leczenie operacyjne polega na usunięciu z tętnicy przeszkody utrudniającej dopływ krwi do jelit.

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.