Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Choroby jelita grubego

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Choroby jelita grubego

  Uchyłkowatość jelita grubego to występowanie woreczkowatych uwypukleń w ścianie jelita na zewnątrz od jego światła, najczęściej umiejscowionych w esicy. Jest to często spotykana choroba w krajach o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego i dotyczy 1/3 osób, które ukończyły 50 rok życia. Ludność krajów o wysokim stopniu uprzemysłowienia żywi się pokarmami wysoce oczyszczonymi, pozbawionymi włókien roślinnych. Taka dieta jest uważana za jedna z głównych przyczyn uchyłkowatości.

   Ważną rolę w rozwoju uchyłkowatości może też odgrywać stres. Wywołując wzmożone napięcie mięśniówki jelit, zwiększa on ciśnienie jelitowe, które ma być bezpośrednio odpowiedzialne za powstanie lokalnych uwypukleń, czyli uchyłków, w najsłabszych miejscach ścian jelita.

   Objawy. To bóle brzucha (najczęściej w lewym dole biodrowym), zaparcie stolca lub biegunka, albo też na przemian, zaparcie i biegunka. Najczęstsze powikłania to ostre krwawienie z uchyłków, przedziurawienie i ostre zapalenie. Ostre, obfite krwawienie objawia się wypróżnieniami z płynna lub skrzepłą krwią oraz ogólnoustrojowymi następstwami, jakie daje znaczny ubytek krwi.

   Ostre zapalenie uchyłka oraz przedziurawienie występują z silnym bólem brzucha umiejscowionym zwykle w lewym dole biodrowym, gorączką oraz objawami zapalenia otrzewnej.
Rozpoznanie opiera się głównie na badaniu radiologicznym (tzw. kontrastowy wlew doodbytniczy). Oprócz wlewu, w celu wykluczenia innych chorób, wykonuje się wziernikowanie części lub całego jelita grubego.

   W leczeniu choroby zaleca się dietę bogatoresztkową (włókniste jarzyny, razowe pieczywo) oraz otręby pszenne. Leki przeciwbólowe i rozkurczowe stosuje się pomocniczo. Nie ustępujące ostre zapalenie uchyłków, przedziurawienie i krwotok to wskazanie do operacji.
 

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.