Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Dusznica bolesna

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Jedną z chorób będących wynikiem niedokrwienia serca jest dusznica bolesna. Objawia się ona uczuciem „ciasnoty” w klatce piersiowej i bólem. Ból przypomina wręcz ściskanie klatki piersiowej. Pojawia się zwykle po wzmożonym wysiłku fizycznym lub w sytuacjach wyjątkowo stresujących. Czasami przyczyną powstania bólu może być nawet obfity posiłek. Ból zwykle ustępuje po odpoczynku.

Przyczyną pojawienia się dusznicy bolesnej może być rozwijająca się miażdżyca naczyń wieńcowych, które na skutek zmian w naczyniach nie są zdolne dostarczać do serca odpowiedniej ilości krwi. Powodem wystąpienia dusznicy może być również zakrzep, który zamyka światło naczynia wieńcowego. Niektóre czynniki mogą szczególnie sprzyjać zachorowaniom na dusznicę bolesną. Są to między innymi sytuacje, kiedy pacjent przyjmował przez dłuższy czas leki o działaniu obkurczającym naczynia wieńcowe. U niektórych osób dusznicę może spowodować wiatr i ekspozycja na zimno.

Leczenie zasadniczo sprowadza się do zmiany dotychczasowego stylu życia. Osoba dotknięta tą chorobą powinna zażywać więcej ruchu i lepiej się odżywiać- zalecana dieta. Osoby palące, które chorują na dusznicę bolesną, powinny bezwarunkowo porzucić ten nałóg. Schorzenie to można również leczyć farmakologicznie- stosuje się wtedy między innymi leki, które oddziaływają na pracę mięśnia sercowego oraz naczyń wieńcowych. W przypadku braku reakcji na leczenie farmakologiczne stosuje się zabiegi chirurgiczne takie jak „balonikowanie” (rozszerzanie naczyń wieńcowych) lub bypassy.
 
Dusznicy można zapobiec poprzez unikanie sytuacji, które wywołują stres u pacjenta- poprzez stosowanie zabiegów relaksacyjnych itp. Jeśli natomiast schorzenie to występuje w związku z inną chorobą czy otyłością- jej odpowiednie leczenie pozwala zarazem na zmniejszenie częstotliwości pojawiania się dolegliwości związanych z dusznicą bolesną.

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.