Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Dysfagia

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Dysfagia najczęściej objawia się trudnością połykania z zatrzymaniem się pokarmu w przełyku. Utrudnionemu połykaniu towarzyszy uczucie pełności lub bólu za mostkiem, które ustępuje dopiero po zwróceniu zalegającego pokarmu lub „przepchnięciu” go do żołądka przez wypicie sporej ilości wody. Gdy utrudnienie połykania występuje na pograniczu jamy ustnej i gardzieli, pokarm może dostać się do nosa, krtani a nawet tchawicy powodując kaszel, chrypkę lub stany zapalne płuc i oskrzeli. Przy innej lokalizacji przeszkody, objawami mogą być zgaga i czkawka.

   Utrudnione połykanie jest najczęściej następstwem zaburzeń nerwowo-mięśniowych, chorób zapalnych i nowotworowych, mechanizm tego utrudnienia polega na nieprawidłowej, źle skoordynowanej kurczliwości gardzieli, przełyku i ich zwieraczy bądź na zwężeniu światła tych narządów.

   W przypadku dysfagii potrzebna jest porada lekarska, badanie radiologiczne przełyku i ezofagoskopia (wziernikowanie przełyku).

 

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.