Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Kalorie

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Kalorie to jednostki energii. Energia natomiast, to zdolność do wykonania pracy. Aby np. przemieścić przedmiot z jednego miejsca na inne (czyli wykonać jakąś czynność / pracę) należy najpierw posiadać wystarczającą ilość energii. Energię taką posiadają produkty spożywcze. Przyjmując je zaopatrujemy organizm w energię niezbędną do jego funkcjonowania i aktywności.

Historia pojęcia jest dość zawiła i mało znana – historycznie bowiem kaloria oznaczała jednostkę ciepła. Dzisiejsze potocznie używane pojęcia kalorii znacznie odbiega od faktycznego znaczenia tej jednostki fizycznej. Mimo że używane jest słowo "kaloria", to wartości kaloryczne produktów żywnościowych są podawane nie w kaloriach ale w kilokaloriach (skrót kcal), czyli tysiącach kalorii. Określenie ilości kalorii w produktach żywnościowych wyraża ilość energii, którą jest przyswajana przez nasz - ludzki organizm przy spożyciu takiego produktu. Energia, która powstaje w rezultacie takiego spożycia jest później wykorzystywana przez człowieka do podtrzymania funkcji życiowych i aktywności.

Pojęcie kaloryczności produktów żywnościowych często wykorzystywane jest przez dietetyków, którzy dokładnie określają ilość kalorii w 100 gramach danego produktu. I tak na przykład ananas to 32 kcal, banan to 80 kcal, herbatnik to 72 kcal, jajko kurze 84 kcal. Układając dla siebie dietę, należy dobrać odpowiednią ilość produktów w taki sposób, by nie przekroczyć wskazanej ilości kalorii. Ostra dieta to 1000 kcal, przeciętna ilość jaką spożywa dziennie mężczyzna to 3200 kcal, a kobieta to 2400 kcal.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa