Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Kiła

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Kiła to choroba weneryczna, przenoszona drogą płciową. Jest schorzeniem o charakterze zakaźnym, wywołanym przez bakterię krętka bladego. Potocznie znana jest pod nazwą syfilis.
Do zakażenia kiłą dochodzi poprzez odbycie stosunku płciowego z zarażoną osobą. Zarazić się można również poprzez pocałunek z osobą, która jest na nią chora.

Nie zawsze można rozpoznać kiłę na „pierwszy rzut oka”, bowiem naśladuje w swoich objawach wiele innych, popularnych schorzeń. Ważne jest zatem, by udać się do lekarza w przypadku pojawiających się i budzących nasze obawy objawów, które zlokalizowane są w pobliżu narządów płciowych.

Pierwszym objawem tej choroby jest pojawiająca się grudka, która po pewnym czasie zmienia się we wrzód (mniej więcej do sześciu tygodni po zakażeniu). Zwykle objawy zlokalizowane są w pobliżu narządów płciowych, jednak mogą tez pojawiać się a języku lub wargach.

Chorobę tę można leczyć (o ile odpowiednio wcześnie się ją wykryje). W początkowym jej etapie infekcja jest niewielka i pojawia się jedynie w miejscu wniknięcia bakterii. Jednak w późniejszym etapie krętek potrafi rozprzestrzenić się po całym organizmie zarażonej osoby, powodując uszkodzenia pozostałych narządów.

Lekarze wyróżniają cztery stadia kiły (pierwotna, wtórna, utajona, późna). W trakcie dwóch pierwszych stadiów nosiciel może zarażać innych.

Nieleczona kiła prowadzi do wielu powikłań. Może stać się przyczyną między innymi uszkodzeń: wzroku, układu nerwowego, układu krążenia, kości i stawów. W niektórych przypadkach prowadzi do powstawania zaburzeń psychicznych a nawet przyczynia się do śmierci. Jest ogromnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, gdyż może dojść do zakażenia płodu- dziecko może urodzić się niepełnosprawne, lub nawet może dojść do poronienia.

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.