Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Konflikt matczyno-płodowy

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Jest to choroba występująca u kobiet w ciąży. Polega ona na relacji matki i dziecka. Jej przyczyną jest genetyka, a ściślej rzecz ujmując dziedziczenie przez dziecko grupy krwi od rodziców. O ile główna grupa krwi nie ma tak dużego znaczenia, o tyle ważny jest czynnik RH. Jest bowiem przypadek, w którym grupa krwi może odegrać ważną role i stanowić zagrożenie. Sytuacja ma miejsce wówczas, gdy matka z układem antygenów krwi RH (-), uczulona na antygen D, rodzi dziecko posiadające grupę krwi o RH (+).

Sam konflikt może pojawić się w momencie zmieszania się nawet niewielkiej ilości krwi dziecka z krwią matki. Zazwyczaj dochodzi do tego dopiero w momencie porodu. Wcześniej krew matki i dziecka nie miesza się, ponieważ w okresie ciąży pomiędzy matką, a dzieckiem występuje bariera w postaci łożyska. Po przedostaniu się krwi z antygenami RH (+) do krwiobiegu matki, jej układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała skierowane przeciw antygenowi D obecnemu na erytrocytach. Przeciwciała te mogą przenikać barierę łożyskową w kolejnych ciążach. Gdyby kolejne dziecko miało antygen RH (+) w krwi, to przeciwciała matki zniszczą jego erytrocyty i spowodują dużą niedokrwistość. Rozwój płodu będzie wtedy zahamowany. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do jego obumarcia i poronienia.

Choroba ta może jednak pojawić się już w trakcie pierwszej ciąży, gdyby na skutek pewnych zdarzeń doszło do wcześniejszego wymieszania się krwi. Obecnie jednak konflikt serologiczny nie stanowi takiego problemu jak to miało miejsce dawniej. Zacofanie medycyny i brak umiejętności badania krwi płodu powodowały, że dochodziło do najgorszego. Obecnie jednak każda ciąża jest dokładnie „monitorowania”, a znajomość genetyki pozwala na wykluczenie bądź nie konfliktu wcześniej. Zapobiega się mu poprzez podanie immunoglobiny anty-D w sytuacji kiedy może dojść do wymieszania się krwi matki i dziecka.

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.