Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Nadczynność tarczycy

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Nadczynność tarczycy - tym terminem określa się ogólnoustrojowe skutki nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycę.

Przyczyny nadczynności tarczycy mogą być różne. Najczęściej występuje ona w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa lub wskutek intensywnego wydzielania hormonów przez guzki tarczycy. Statystycznie na nadczynność tarczycy zapada rocznie 45 osób (37 kobiet, 8 mężczyzn) na każde 100 tys. ludzi.

Objawy nadczynności tarczycy: chorzy ciągłe odczuwanie ciepło, chudną mimo dobrego apetytu, mają zwiększoną potliwość. Powstają zaburzenia w układzie krążenia, występuje przyśpieszenie czynności serca, chorzy mogą również odczuwać jego bóle. Jako iż nadczynność tarczycy wpływa również na układ nerwowy, chorzy są pobudzeni ruchowo, niespokojni, są wrażliwi i skłonni do płaczu. Mięśnie chorego łatwo się męczą, występuje również u niego często drżenie rąk i czasami nóg.

Rozpoznanie nadczynności tarczycy odbywa się w głównej mierze na podstawie wywiadu z chorym i charakterystycznych objawów klinicznych stwierdzonych badaniem przedmiotowym.

Leczenie nadczynności tarczycy obejmuje dwie metody postępowania:
Leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu leków przeciw tarczycowych (hamują syntezę hormonów w tarczycy). Podawanie tych leków powoduje poprawę, a często także trwałe ustąpienie choroby.
Leczenie radykalne które dzieli się na leczenie chirurgiczne (rozległe wycięcie tarczycy wraz z guzkami, prowadzi do trwałego pozbycia się choroby, powikłania zdarzają się niezwykle rzadko), leczenie jodem promieniotwórczym (nie powoduje trwałych skutków ujemnych w czynnościach innych narządów).

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa