Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Neurologia

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Neurologia jest dziedziną medycyny pokrewna z psychiatrią, z tym że neurologia zajmuje się chorobami obwodowego układu i ośrodkowego układu nerwowego powstałymi na skutek uszkodzenia nerwów, psychiatria natomiast zaburzeniami o podłożu biochemicznym.

Bardzo wiele chorób jest rozpoznanych i "przypisanych" do neurologii, inaczej mówiąc są o podłożu neurologicznym (np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, pląsawica Huntingtona, choroba Creutzfeldta-Jakoba, pląsawica Huntingtona, stwardnienie rozsiane, zapalenie opon mózgowych czy padaczka) niestety duża cześć z nich jest nadal nie uleczalna. Podłoże neurologiczne maja również niektóre nowotwory (wyściółczak, oponiak, glejak) oraz różne migreny, a także udar słoneczny!

W latach 40tych i 50tych, uszkodzenia układu nerwowego wśród noworodków oraz brak dość wysokich kwalifikacji u pediatrów spowodowało, że zaczęto interesować się chorobami neurologicznymi u dzieci. W ten właśnie sposób zaistniała nowa specjalizacja: "neurologia dziecięca". Pierwszy oddział neurologiczny dla dzieci powstał na początku lat 50tych XX wieku w Gdańsku. Dalszy rozwój tej dziedziny przyniósł powstanie w 1990 roku Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. Obecnie na terenie Polski znajduje się 8 klinik specjalistycznych, w których pracuje około 300 specjalistów.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa