Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Niedoczynność tarczycy

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Niedoczynność tarczycy to choroba polegająca na niedostatecznym wydzielaniu hormonów przez ten gruczoł, przejawiająca się ogólnoustrojowymi zaburzeniami wynikającymi z niedoboru tych hormonów.

   Przyczyną niedoczynności tarczycy jest najczęściej uszkodzenie tarczycy wywołane jej przewlekłym zapaleniem, leczenie nadczynności tarczycy jodem promieniotwórczym lub operacja tarczycy. W rzadkich przypadkach niedoczynność mogą spowodować: naświetlania okolicy szyi promieniami rentgena, wady rozwojowe tarczycy oraz wady genetyczne (dziedziczne). Uszkodzenie tarczycy powoduje tzw. niedoczynność pierwotną. Jeżeli tarczyca jest nieuszkodzona, jej niedoczynność rozwija się w wyniku choroby przysadki, która wydziela niedostateczną ilość hormonu pobudzającego czynności tarczycy. Taki rodzaj niedoczynności jest określany jako wtórna.

   Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadach, badaniu przedmiotowym i badaniach pomocniczych wykazujących obniżenie stężenia tyroksyny w surowicy poniżej 4,5 ug/100ml (51nmol/l) i, w przypadku pierwotnej niedoczynności tarczycy, wysoki poziom tyreotropiny w surowicy (powyżej 6 mU/l). Przy wtórnej niedoczynności tarczycy zawartość tyreotropiny w surowicy jest bardzo niska. Poziom cholesterolu w surowicy wzrasta powyżej 300mg% (7,8 mmol/l). Elektrokardiogram charakteryzuje się płaskimi załamkami krzywej.

   Leczenie choroby polega na stałym przyjmowaniu hormonu tarczycy – tyroksyny. Początkowo lek podawany w małych ilościach i dopiero stopniowo dawki są zwiększane.
W przypadku niedoczynności wrodzonej pełna poprawa raczej nie następuje, zwłaszcza jeżeli chodzi o wzrost i rozwój intelektualny dzieci. U dzieci starszych i młodzieży rokowania są lepsze, pod warunkiem, że leczenie zostanie podjęte wcześniej. U osób dorosłych dolegliwości ustępują pod wpływem leczenia, chociaż w przypadkach zaniedbanych i u osób w podeszłym wieku często leczenie ogranicza się do uzyskania tylko częściowej poprawy ze względu na złą tolerancję leków przez układ krążenia.

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.