Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Niepłodność

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Niepłodność jest potocznym określeniem na niepłodność małżeńską, na która z kolei składa się niepłodność kobieca i niepłodność męska.
Niepłodność to inaczej niemożność zajścia w ciążę i należy to odróżnić od braku zdolności donoszenia ciąży spowodowanej trudnościami w zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja, poronieniami lub brakiem możliwości rodzenia dzieci żywych lub zdolnych do życia.

Przyczyną bezpłodności czyli niepłodności całkowitej u kobiety mogą być wady wrodzone (brak macicy, jajników, pochwy, jajowodów, szczątkowa macica lub wrodzone zarośnięcie jajowodów) lub wady nabyte w wyniku przebytych chorób, operacji, stanów zapalnych itp.
U mężczyzny bezpłodność może być spowodowane brakiem jąder (wrodzonym lub nabytym).

Niepłodność względna występuje wtedy gdy przyczyny czasowe powodują niepłodność, jednak istnieje szansa na jej wyleczenie. Podobnie jak przy bezpłodności, niepłodność względna jest wrodzona lub nabyta.

Używa się również określenia "niepłodność pierwotna" - występuje wtedy gdy mimo regularnych stosunków seksualnych (minimum przez 2 lata) kobieta nie zachodzi w ciążę.

Niepłodność wtórna - tego pojęcia używamy w przypadku gdy kobieta była już raz w ciąży, a obecnie pomimo regularnych stosunków seksualnych (przez minimum 2 lata) nie może zajść w ciążę.

W medycynie używa się także pojęć: niepłodność okresowa (niepłodne fazy cyklu, ciąża), niepłodność dobrowolna (stosowanie środków antykoncepcyjnych).

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby, zakażenie, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.