Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Nieżyt nosa

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Ostry nieżyt nosa jest chorobą błon śluzowych i zatok przynosowych wywołana najczęściej przez wirusy. Rozwojowi tej choroby sprzyja przeziębienie prowadzące do ogólnego osłabienia organizmu, co z kolei sprzyja zakażeniu wirusem.

Do samego zakażenia w większości przypadków dochodzi droga kropelkową przy kontakcie z osoba chorą.
Przebyta choroba nie daje trwałej odporności  i w okresie zmieniających się warunków atmosferycznych może nastąpić jej nawrót.

Objawy.
Pierwszymi objawami są: ogólne uczucie zmęczenia, bóle głowy (na początku lekkie), drapanie w nosie i gardle.  Po dwóch dniach pojawia się bardzo obfita wydzielina wodnista i uczucie zatkania nosa (wskutek obrzęku błony śluzowej). Upośledzony jest smak i węch. Przy nieżycie nosa również często występuje opryszczka.  Większość z wymienionych powyżej objawów po kilku dniach ustępuje, a wydzielina robi się znacznie bardziej gęsta i ropna.

Powikłania.
Może wystąpić zapalenie gardła, zatok przynosowych, krtani, oskrzeli i ucha środkowego.

Leczenie.
W pierwszym okresie choroby zalecamy gorące kąpiele, moczenie stóp w ciepłej wodzie, picie dużej ilości gorących płynów oraz zażywanie polopiryny, witaminy C, preparatów wapniowych. Należy również stosować krople do nosa obkurczające błony śluzowe, tych jednak nie należy stosować dłużej niż 5 dni.
Należy pamiętać  na wydmuchiwaniu na przemian raz jednej, raz drugiej dziurki nosa. Nie należy dmuchać naraz z obu dziurek, ponieważ wydzielina może dostać się do trąbki słuchowej ucha środkowego.

Nieżyt nosa może towarzyszyć niektórym przewlekłym chorobom ogólnym (choroby nerek, cukrzyca, niewydolność krążenia, niewydolność tarczycy, chorobą przenoszonym droga płciowym oraz innym zakaźnym (odra, grypa, płonica, ospa wietrzna, koklusz)).

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.