Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Nudności i wymioty

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Przez nudności rozumiemy niemiłe uczucie sygnalizujące możliwość wystąpienia wymiotów. Osoby które czują nudności używają określeń "zbiera mi się na wymioty" czy "jest mi niedobrze.
To uczucie zazwyczaj odczuwa się w nadbrzuszu i gardle, ale w słowach "jest mi nie dobrze" zawarte są również inne objawy towarzyszące, takie jak ślinotok, poty, zblednięcie a niekiedy osłabnięcie.

Wymioty to świadome lub samoistne wydalenie zawartości żołądka przez usta. W odruchu tym dochodzi m.in. do zwiotczenia żołądka i zwieraczy przełyku, skurczy odźwiernika (zwieracza oddzielającego żołądek od dwunastnicy) oraz mocnego skurczu przepony i brzucha.
Gdy występują silne wymioty dochodzi także usunięcia na zewnątrz poza zawartością żołądka również zawartość dwunastnicy, co powoduje gorzki smak w ustach i żółte zabarwienie wymiocin.

Powtarzające się uporczywe wymioty mogą spowodować pęknięcie błony śluzowej na pograniczu przełyku i żołądka oraz krwotok z tego powodu.

Długotrwałe wymioty doprowadzają odwodnienia organizmu, zaburzeń metabolicznych i elektrolitowych. W takim przypadku niezbędna jest hospitalizacja oraz podanie kroplówki.

Przyczyny wymiotów są różnorakie, mogą występować wskutek przejedzenia, nadużycia alkoholu, zatrucia pokarmowego lub chemikaliami. Wymioty również towarzyszą ostrym i przewlekłym chorobom układu trawienia. Są częstym objawem chorób zakaźnych i występują w chorobach układu nerwowego.
Wymioty bywają również nieswoistym odruchem na rozmaite bodźce - jak nagły ból, strach lub obrzydzenie, mogą również powstawać na tle zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.