Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Opryszczka

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Opryszczka - to zapalne pęcherzyki na skórze uformowane w skupiska, występuje zazwyczaj w okuł ust lub nosa, czasami w innym miejscu twarzy.

Objawy
Na początku na skórze występuje swędzenie (mrowienie) przez około 1-2 dni przed pojawieniem się opryszczki. Po tym okresie pojawiają się czerwone plamki które zamieniają się w pęcherzyki - zazwyczaj bolesne. Kolejną fazą opryszczki jest pękanie i zlewanie się pęcherzyków w większą całość - na tym etapie istnieje największe prawdopodobieństwo zakażenia innych osób. Ostatnim etapem jest wysychanie, gojenie się pęcherzyków i tworzenie się strupków które są bardzo wrażliwe na dotyk i łatwo pękają.

W śród różnych przyczyn powstawania opryszczki najczęściej wymieniane są przeziębienie, grypa, wyczerpanie organizmu, stres, miesiączka.

Opryszczka leczenie
Aby zminimalizować objawy należy unikać ostrych i kwaśnych przypraw, zaleca się również unikania nadmiernego opalania się oraz wystawiania na zimny wiatr.  Natomiast stosowanie maści czy kremów zawierających cynk przyspiesza gojenie opryszczki. również wskazana jest suplementacja witamin z grupy B (witaminy B1 i B12).

Inne nazwy (potoczne)
febra, zimno, skwarka

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa