Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Samobójstwo

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Samobójstwo definiowane jest jako działanie, pod wypływem przesłanek natury społecznej oraz psychologicznej,  w wyniku którego człowiek sam sobie odbiera życie.

Współcześnie samobójstwa nie są rzadkością - jest to smutny, ale prawdziwy fakt. Do takiego czynu skłania człowieka najczęściej silna depresja wywołana przez traumatyczne przeżycie (wypadek, utrata bliskiej osoby). Głównego powodu wtedy należy doszukiwać się w niemożliwości poradzenia sobie ze skutkami depresji.

Samobójstwo a religia.
Od wieków samobójstwo było potępiane przez religię, karę za jego potępienie było wieczne potępienie. Obecnie obraz ten nieco "zmiękł" i samobójstwo wywołane przez działania szatana lub spowodowane w wyniku poświęcenia jest usprawiedliwiane.

Samobójstwo a prawo.
Z oczywistych względów za samobójstwo nie jest objęte karą, w Polsce również próba samobójcza nie podlega karze. Karane jest natomiast podżeganie lub pomoc w dokonaniu samobójstwa.

Statystyki.
W Polsce popełnianych jest około 4 tysięcy samobójstw rocznie. Najbardziej niebezpieczne okresy w życiu to 16-21 lat oraz 45-55 lat. Znaczna większość samobójstw dokonywana jest przez mężczyzn. Najpopularniejszym sposobem na samobójstwo jest powieszenie, najrzadziej stosowane jest skok z wysokości, rzucenie się pod pojazd, otrucie czy uszkodzenie układu krwionośnego.
Rzadkim rodzajem samobójstw, lecz warto o nich wspomnieć, są samobójstwa rytualne, praktykowane przez sekty działające w ukryciu lub egzotyczne plemiona.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa