Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Stłuszczenie wątroby

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Stłuszczenie wątroby polega na nadmiernym odkładaniu się złogów tłuszczu w komórkach wątroby. Zazwyczaj jest niewielkie, odwracalne i na ogół przebiega bezobjawowo. Bywają jednak i postacie ostre, ciężkie, mogące wywołać objawy chorobowe, a nawet powodować trwałe uszkodzenie wątroby.

   Przyczyny choroby są rozmaite, ale przeważnie powstaje ona w przebiegu przewlekłego alkoholizmu. Często też rozwija się w cukrzycy (zwłaszcza gdy ta przebiega z otyłością i nie jest prawidłowo leczona), w otyłości, głodzeniu i przy znacznych niedoborach białka w pożywieniu. Stłuszczenie wątroby może też być wywołane działaniem różnych substancji toksycznych i leków oraz przewlekłymi chorobami. Ciężka postać stłuszczenia może występować u kobiet ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży oraz u osób leczonych dużymi dawkami antybiotyków z grupy tetracyklin. W ostrej postaci choroby występują nudności, wymioty, bóle brzucha, niewydolności nerek i śpiączka.

   Leczenie polega na usunięciu przyczyny choroby, czyli: wprowadzeniu abstynencji alkoholowej, przywróceniu prawidłowego żywienia, uregulowaniu cukrzycy, systematycznym leczeniu innych przewlekłych chorób.
 

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.