Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Płonica - Szkarlatyna

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Płonica i szkarlatyna to dwie nazwy występujące zamiennie i opisujące tą samą chorobę wywołana przez bakterie paciorkowca typu A. Atakuje ona najczęściej ona osoby młode i dzieci. Narażeni na zachorowanie jesteśmy gdy obcujemy z osobą chorą (np. przez używanie tych samych przedmiotów co osoba chora).

Objawy płonicy pojawiają się po kilku dniach od zachorowania i są to zazwyczaj: wymioty, wysoka temperatura ciała, zawroty głowy oraz ból gardła. Kolejne pojawia się: drobna wysypka na całym ciele, jasny nalot na języku który z czasem się złuszcza.

Powikłania jakie może powodować szkarlatyna to: zapalenie mięśni stawów i serca, uszkodzenie nerek.

Płonice leczy się najczęściej antybiotykami przez okres od tygodnia do trzech tygodni. Raz przejście szkarlatyny powinno nas uodpornić na nią na całe życie , jednakże zdarzają się osoby które chorują na nią po raz trzeci.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu szkarlatyna stanowiła poważny problem, a śmiertelność wśród chorych wynosiła aż 25%. Obecnie nie stanowi on już takiego zagrożenia, a zgon z jej powodu zdarza się niezwykle rzadko (>1%).
Należy jednak pamiętać, że choroby tej nie można lekceważyć, ponieważ w porę nie rozpoznana i leczona może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia a nawet życia.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa