Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest to przewlekły proces zapalenia jelita grubego występujący także w odbytnicy i mogący się szerzyć w sposób ciągły, na jego dalsze odcinki. Nie leczony stan zapalny prowadzi do powstania owrzodzeń, obrzęków ściany jelita oraz niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

Objawy
Pierwszymi, a zarazem najczęstszymi objawami jest długotrwała biegunka, często z domieszką krwi i śluzu w kale. Pojawiać się mogą się również kurczowe bóle brzucha oraz uczucie parcia na stolec. Typowe także jest osłabienie organizmu oraz utrata wagi. Czasem występuję również aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Leczenie
Przy lekkim przebiegu choroby nie jest wymagana pobyt w szpitalu, natomiast przy jej cięższym przebiegu konieczne jest dożylne podawanie leków oraz substancji odżywczych. Tylko przy naprawdę ciężkim przebiegu gdy nie można farmakologicznie opanować stanu zapalnego lub występuja powikłania niezbędne jest przeprowadzenie operacji.

Po 10 latach od rozpoznania choroby osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego powinny wykonywać raz w roku kolonoskopię, ponieważ wzrasta u nich ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Inne zapalenia jelita grubego:
- rzekomobłoniaste;
- niedokrwienne.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa