Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Zaburzenia psychosomatyczne

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Zaburzenia psychosomatyczne to schorzenia (stany) wywoływane przez czynniki psychologiczne, które objawiają się za pośrednictwem symptomów o charakterze fizycznym. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżniamy: wysypki, pieczenie skóry, uporczywe zgrzytanie zębami, bóle „urojone” (o nieznanej przyczynie), zaburzenia oddychania, krążenia oraz ciągłe uczucie obawy. Te dolegliwości, tak charakterystyczne dla wielu różnych rodzajów chorób, w przypadku tego schorzenia mają jedną wspólną cechę- nie da się wskazać fizycznych przyczyn ich występowania. Te objawy są bardzo ciężkie do właściwego zdiagnozowania- ich przyczyny mają podłoże psychologiczne.
Medycyna zaburzenia psychosomatyczne określa jako zaburzenia nerwicowe, których przyczyną jest stres. Stres ten „odbija się” na kondycji fizycznej organizmu. Ciężko jest wymienić konkretny zakres chorób, które są charakterystycznymi schorzeniami o podłożu psychosomatycznym. Dawniej taki podział istniał i do chorób psychosomatycznych zaliczano między innymi anoreksję, astmę oskrzelową a nawet zapalenie stawów. Dziś uważa się taki podział na bezsensowny, gdyż każda choroba, która sprawia, iż nasze samopoczucie psychiczne się pogarsza, może być nazwana mianem choroby psychosomatycznej.

   Wbrew pozorom, na zaburzenia somatyczne najczęściej narażona jest młodzież. W tej grupie wiekowej najczęstszą przyczyną tego rodzaju stanów jest lęk i długotrwały stres. Napięcie związane z przeżywianiem stresujących sytuacji sprawia, iż młodzi ludzie dość często, obawiając się niepowodzenia, sami wpędzają się w stany lękowe, które później objawiają się różnego rodzaju dolegliwościami, związanymi z przewodem pokarmowym (biegunka, wymioty) czy też z zaburzeniami oddychania. Młodzi ludzie nie potrafią jeszcze dobrze radzić sobie ze stresem. Stąd też narażeni są bardziej na jego negatywne i szkodliwe dla organizmu skutki.

   Zaburzenia psychosomatyczne, powstałe na skutek stresu i nie tylko, mogą stać się przyczyną poważnych urazów psychicznych. Nie leczone mogą powodować zmiany fizjologiczne, które będą miały szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Chociaż niewidoczne dla naszego oka i nie budzące czasem zainteresowania, ciągłe uczucie zdenerwowanie, życie w stresie i ciągłym napięciu, może być bardzo groźne dla naszego życia. Nie lekceważmy więc nawet tych najbanalniejszych objawów tego rodzaju schorzeń.

  

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.