Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Zapalenie cewki moczowej

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Zapalenie cewki moczowej to schorzenie, które może mieć wiele przyczyn. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy te, które wynikają ze stanu zapalnego. Zwykle spowodowane jest zakażeniem dwoinką rzeżączki lub innym wirusem- jest więc chorobą, którą przenosi się drogą płciową. Wyróżniamy dwa rodzaje zapalenia cewki moczowej: swoiste i nieswoiste. Zapalenie swoiste to inaczej zapalenie rzeżączkowe, a nieswoiste- nierzeżączkowe. Zapalenie może być również spowodowane urazem mechanicznym, lub w wyniku podrażnienia po użyciu substancji chemicznych.

Cechą charakterystyczną tej choroby jest to, iż chorzy, w trakcie oddawania moczu, skarżą się na ból i towarzyszące mu uporczywe uczucie pieczenia. Zwykle przy ujściu cewki moczowej pojawia się wtedy obrzęk i zaczerwienienie, a nawet świąd. Towarzyszy im również sącząca się ropna wydzielina. U niektórych kobiet pojawiają się dodatkowo upławy. Jednak w większości przypadków możliwe jest również przechodzenie choroby zupełnie bezobjawowo.

Schorzenie to (często mimo braku wyraźnych objawów) wymaga wizyty u lekarza i zastosowania leczenia farmakologicznego- należy przeprowadzić komplet badań, które wskażą bezpośrednią przyczynę schorzenia i najlepszą drogę do jego wyleczenia. Bardzo rzadko dochodzi do powikłań w trakcie i po leczeniu. W sporadycznych przypadkach zdarzają się u pacjentów mdłości czy wyraźny spadek samopoczucia. W trakcie leczenia należy całkowicie powstrzymać się od współżycia. Partner osoby zarażonej zapaleniem cewki moczowej również powinien poddać się odpowiednim badaniom, by wyeliminować ryzyko ponownego zakażenia.

Nieleczony stan zapalny może rozprzestrzenić się na przykład na jądra, a w przyszłości stać się nawet bezpośrednią przyczyną niepłodności.

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.