Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Zapalenie spojówek

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Spojówka to bardzo cienka, praktycznie przeźroczysta błona, wyścielająca zarówno powierzchnię powiek jak i samą gałkę oczną. Jest dobrze ukrwioną osłoną gałki ocznej, która zawiera ujścia gruczołów łzowych, potowych i łojowych. Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób oczu. Pojawia się wtedy zaczerwienienie oka, spowodowane poszerzeniem się naczyń krwionośnych spojówki, na skutek powstałego stanu zapalnego.
   Objawem zapalenia spojówek jest miedzy swędzenie, uczucie pieczenia, kłucia, częste łzawienie, a nawet światłowstręt. Jeśli ciągle wydaje się nam, iż mamy coś (jakieś ciało obce) pod powiekami, a nic nie możemy w nim znaleźć- powinniśmy iść z tym do lekarza, gdyż może to być właśnie objaw zapalenia spojówek. Jeżeli nasze powieki wydają się być strasznie ciężkie, a do tego jeszcze często się „sklejają”, również powinniśmy odwiedzić naszego okulistę.
   Zasadniczo wyróżnić możemy trzy rodzaje zapalenia spojówek. Pierwszym z nich jest zapalenie spojówek o charakterze niezakaźnym. Wśród tego rodzaju można wyróżnić dodatkowo zapalenie spojówek proste i zapalenie, którego podłożem może być alergia. Zapalenie proste, jak sama nazwa wskazuje, objawia się zwyczajnym pieczeniem, łzawieniem i swędzeniem oczu. Zwykle w takim przypadku bardzo łatwo jest znaleźć przyczynę tego zapalenia (na przykład drażniący oczy pył, gazy, wiatr, itp). Leczenie w zasadzie nie występuje. Lokalizuje się jedynie przyczynę tej dolegliwości i usuwa się ją (ewentualnie chory stara się jej unikać). Alergiczne zapalenie spojówek związane jest przeważnie z występowaniem u chorego kataru siennego (najpopularniejszego schorzenia osób chorujących na alergie, a w szczególności- uczulonych na pyłki). Najczęściej występuje w okresie wiosennym, kiedy to pylenia są najbardziej intensywne. Pacjenci skarżą się na podobne objawy jak w prostym zapaleniu spojówek. W tym przypadku nie wystarczy tylko usunąć źródła (przyczyny) stanu zapalnego. Trzeba to zapalenie leczyć. Leczenie polega głównie na odczulaniu- podaje się wtedy leki przeciwhistaminowe.
   Kolejnym rodzajem są zapalenie wywołane zakażeniem wirusowym. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim zakażenia: bakteryjne, wirusowe, chlamydiami, grzybicze i pasożytnicze. Zakażenia bakteryjne (wywołane na przykład przez gronkowiec) objawiają się przeważnie obrzękiem i przekrwieniem spojówek- czasem pojawia się również ropna wydzielina. Leczenie polega na stosowaniu maści lub kropli z antybiotykiem. Zakażenia wirusowe cechuje silny obrzęk, bolesność, ciągłe łzawienie. Nie ma tutaj jakiegoś charakterystycznego sposobu leczenia. Jest to choroba zakaźna- można się nią zarazić przez kontakt z chorym- którą leczy się podając miejscowo środki odkażające. Zakażenie chlamydiami szerzy się wśród ludzi głównie krajów afrykańskich. Może prowadzić do bardzo ciężkiego zapalenia spojówek- również leczy się je maściami z antybiotykiem. Zakażenia grzybicze i pasożytnicze występują rzadko. Są trudne do rozpoznania i do wyleczenia. Na szczęście nie występują w naszym kraju. Ostatnim rodzajem zapaleń spojówek są zapalenia spowodowane lub towarzyszące innym chorobom ogólnym.
   Oko jest bardzo wrażliwym narządem. Szczególnie niebezpieczne są dla niego bakteryjne i wirusowe zapalenia spojówek. Takie zapalenia mogą uszkodzić oko. Dlatego też trzeba bardzo uważać i nie bagatelizować nawet najbardziej banalnych objawów tego schorzenia. W przypadku samodzielnego rozpoznania symptomów świadczących o możliwości wystąpienia zapalenia spojówek, możemy podjąć próby łagodzenia tych objawów. Możemy na przykład przez kilka pierwszych dni używać kropli łagodzących podrażnienia oczu- nie wolno do tego celu używać wywarów z ziółek, gdyż mogą tylko spotęgować objawy. Należy też, przez cały czas występowania zapalenia, nosić okulary przeciwsłoneczne, aby dodatkowo nie podrażniać spojówek jasnym i mocnym światłem. Natomiast jeśli objawy nie ustąpią samoistnie, lub gdy będą się nasilać powodując na przykład problemy z widzeniem- należy się niezwłocznie udać do lekarza specjalisty. Lekarz okulista nie powinien mieć większych problemów z ustaleniem przyczyny naszego dyskomfortu. Poza tym zaleci również podjęcie odpowiednich kroków, które pomogą zapobiegać występowaniu zapalenia spojówek w przyszłości.
   Pamiętajmy o tym, iż oczy mamy tylko jedne. Należy o nie dbać. Nie wolno nam lekceważyć niepokojących nas objawów, bez względu na to czy to może być stan zapalny czy jakaś inna dolegliwość. Czasami choroby tego rodzaju przebiegają łagodnie, nie wzbudzając naszego zaniepokojenia, gdyż przecież nie utrudniają nam życia. Jednak nie leczone- mogą nam je utrudnić w przyszłości.

 



 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.