Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Zapalenie tarczycy

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Zapalenie tarczycy obejmuje wiele chorób tarczycy, wywołujących w gruczole zmiany zapalne lub zbliżone do zapalnych. Zapalenie tarczycy w zależności od przebiegu choroby dzielimy na ostre, podostre i przewlekle.
Ostre zapalenie tarczycy to rzadko spotykana choroba, wywołana najczęściej przez bakterie np. gronkowce lub paciorkowce. Bakterie przedostają się do tarczycy przeważnie z ognisk zakaźnych, umiejscowionych w obrębie szyi, jamy ustnej lub dróg oddechowych. Choroba obejmuje cały gruczoł lub ogranicza się do jego części. W zmienionej zapalnie tkance mogą powstawać okniska martwicy i ropnie.
   Ostre zakaźne zapalenie tarczycy objawia się początkowo osłabieniem i nieznaczną gorączką. Później następuje ból i obrzęk tarczycy oraz wysoka gorączka. Skóra nad gruczołem jest zaczerwieniona i gorąca, tarczyca staje się twarda, bardzo wrażliwa na dotyk i ulega zropieniu. Utrudnione jest też połykanie.
Leczenie choroby polega na podawaniu dużej ilości antybiotyków, leków przeciwbólowych oraz stosowaniu ciepłych, wilgotnych okładów na szyję. W przypadku zropienia gruczołu jest konieczna interwencja chirurgiczna. Na ogół wyniki leczenia są dobre.

Ostre zapalenie tarczycy może powstawać wskutek krwotoku do tarczycy, występującego samoistnie lub po urazie szyi. Wylew krwi do wola charakteryzuje się nagłym jego obrzmieniem i bólem szyi.

   Podostre zapalenie tarczycy, zwane również chorobą de Quervaina, polega na rozwinięciu się w gruczole zmian zapalnych, które przebiegają burzliwymi objawami miejscowymi, nie powodują jednak zropienia tarczycy. Choroba ta wywoływana jest przez wirusy. Kobiety chorują czterokrotnie częściej niż mężczyźni. Choroba obejmuje zazwyczaj całą tarczyce, czasami tylko jej część.
Objawy. Na początku choroby występuje ból szyi, promieniujący do ucha. Czasami ból jest nietypowy i dotyczy tylko uszu czy zębów. Gruczoł obrzmiewa i twardnieje. Pojawia się też gorączka. Podostre zapalenie tarczycy trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
   Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i stosowaniu ciepłych, wilgotnych okładów na szyję. Celem szybkiego zmniejszenia dolegliwości miejscowych podaje się czasami prednizon. W niektórych przypadkach następstwem choroby jest niedoczynność tarczycy. Dlatego chorzy, którzy przeszli podostre zapalenie tarczycy, są poddawani okresowo badaniom kontrolnym.

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.