Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Zawroty głowy

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

      Około jednej czwartej populacji Polski, w szczególności osoby dorosłe, mają problem z zawrotami głowy. Przez termin "zawroty głowy" rozumiemy indywidualne odczucia zawirowań, zachwiań równowagi czy zachwiań równowagi. Osoby cierpiące na zawroty głowy  często opisują je jako stan podobny do upojenia alkoholowego z towarzyszącymi objawami takimi jak: "ciemno przed oczami", "robi się słabo", "kręci się w głowie", "zapadam się", "lecę w dół".

Medycyna definiuje zawroty głowy jako złudzenie poruszania się własnego ciała bądź przedmiotu i otoczenia wokół nas. Jest to rzeczywiste lub pozorne bodźców docierających z narządów odpowiadających za utrzymanie równowagi.
Bardzo często zawrotom głowy towarzyszą inne nieprzyjemne objawy: bóle głowy, nudności, pogorszenie słyszenia, szumy w uszach, zwiększona potliwość organizmu i ogólny niepokój.

Zawrót głowy nie jest chorobą, a objawem który na taką chorobę może wskazywać, najczęściej są przejawem występowania: chorób hormonalnych, krwii, serca, ucha wewnętrznego, układu nerwowego, oczu. Mogą także być objawem zatrucia pokarmowego, urazu głowy lub szyi, choroby komunikacyjnej lub niedożywienia i przemęczenia organizmu.

Regularnie występujące zawroty głowy lub o tak silnym efekcie działania uniemożliwiającym nam normalne funkcjonowania wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, aby określić właściwy sposób leczenia wymagane są badania przeprowadzone przez laryngologa, internistę, neurologa lub endokrynologa.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa