Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Zespół nerczycowy

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Zespół nerczycowy to choroba spowodowana nadmierną utratą białka wraz z moczem wskutek zwiększonej przepuszczalności błony sączącej kłębuszków nerkowych. Występuje w bardzo licznych chorobach, najczęściej jednak w różnych postaciach zapalenia kłębuszków nerkowych (pierwotne glomerulopatie), we wtórnych zapaleniach kłębuszków nerkowych w przebiegu chorób układowych tkanki łącznej (kolagenozy), w cukrzycy, zatruciu ciążowym, różnych nowotworach, zakażeniach wirusowych, zaburzeniach krążenia, w stanach uczuleniowych, przy odrzuceniu przeszczepionej nerki.

   Objawy. Choroba cechuje się dużym białkomoczem – przekraczającym 3,5 g/dobę, obniżeniem poziomu albumin w surowicy krwi, obniżeniem poziomu białka całkowitego w surowicy krwi, podwyższeniem poziomu cholesterolu w surowicy krwi, obecnością substancji tłuszczowatych w moczu, obrzękami i przesiękami do jamy ciała. Objawy te mogą występować w różnych kombinacjach.
Zespołowi nerczycowemu mogą towarzyszyć różne powikłania, wywołane zamianami w biochemicznym składzie organizmu. Są to m.in. nadciśnienie tętnicze, niedobór potasu z obniżeniem jego stężenia w surowicy krwi, ostra przednerkowa niewydolność nerek.

   Rozpoznanie i różnicowanie choroby nie jest trudne, zwłaszcza, jeśli istnieje wyraźny związek czasowy pomiędzy jego wystąpieniem i uprzednim zadziałaniem określonego czynnika, np. ukąszenie przez pszczołę. Często jednak do ustalenia rozpoznania niezbędne jest wykonanie biopsji nerek.

   Leczenie. Podstawą leczenia choroby jest stosowanie diety wysokobiałkowej (1,5-2g/kg masy ciała). Leczenie farmakologiczne polega na zwalczaniu choroby podstawowej i objawów.

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.