Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Ziołolecznictwo

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Ziołolecznictwo - jego historia jest tak długa jak długa jest historia ludzkości, dlatego też choćby w krótkim zarysie warto się z nią zapoznać. Z egipskich papirusów oraz inskrypcji na ścianach grobowców i świątyń dowiadujemy się o ziołach stosowanych przez kapłanów przed wieloma tysiącami lat. Sumerowie pięć tysięcy lat temu znali już właściwości lecznicze czosnku, mięty, rumianku, babki, piołunu. Najsumienniej przekazali je starożytni Egipcjanie. W tak zwanym papirusie Ebersa z Teb (1550 rok p.n.e.) wymienionych jest kilkaset roślin leczniczych wraz z opisem ich zastosowania, m.in. aloes, mięta, anyż.

Spis roślin leczniczych znajdują się w lekospisach (farmakopeach) wielu krajów obok leczniczych substancji chemicznych. Przed naukowcami pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Nic więc dziwnego, że na całym świecie na uniwersytetach czy w centrach badawczych odbywają się liczne badania. Poszukuje się ciągle odpowiednich metod ekstrakcji składników farmakologicznie aktywnych z surowca roślinnego, bada się ich skład chemiczny, prowadzone są badania kliniczne potwierdzające działanie na ustrój człowieka. Co więcej, wśród naukowców rośnie  zainteresowanie nowymi surowcami roślinnymi, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób.

Naukowcy z różnych stron świata na łamach fachowych czasopism wyliczają informacje dotyczące znanych od dawna lub ostatnio opisanych roślin leczniczych. Ilość artykułów dotyczących roślinnych surowców o działaniu leczniczym jest dowodem ich wielkiego bogactwa.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa