Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Żylaki kończyn dolnych

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Żylaki kończyn dolnych to żyły które uległy nieodwracalnemu poskręcaniu i poszerzeniu. Żylaki obejmują żyły powierzchowne oraz naczynia żylne biegnące pomiędzy żyłami powierzchownymi a układem żył głębokich.

Przyczyny powstawania żylaków są różne, np. żyły wraz z wiekiem mogą tracić na elastyczności, ale do powstania żylaków  przyczynia się także ciąża, siedzący lub stojący  tryb życia. Skłonność do żylaków jest również często dziedziczna.

Początkowe objawy żylaków to obrzmienia, drętwienie oraz mrowienie kończyn. Później pojawiają się  zmiany żylne widoczne gołym okiem – na początku drobne "pajączki" , później powrózkowato zmienione większe naczynia. W marginalnych przypadkach zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej występować może także owrzodzenie podudzi.

Leczenie
Najczęściej stosuje się preparaty doustne pochodzenia naturalnego zawierające wyciągi z kasztanowca i rutyny, ulgę chorym nogom przynosi również używanie specjalnego żelu (np. Venoruton-żel, Emo-żel, Veno-żel, Hirudoid).
Proszę pamiętać, że na poprawne ukrwawienie nóg największy wpływ ma aktywny tryb życia. Gdy mięśnie pracują np. podczas spaceru zwiększają swoją objętość i wymuszają przepływ krwi w stronę serca.
Żylaki nóg należy leczyć, zaniedbane mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, np. obrzęki w okolicy kostek, zaburzenia w prawidłowym odżywianiu skóry, w końcu jej martwicy i trudno gojących się owrzodzeń.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa