Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Anemia (niedokrwistość)

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Anemia czyli niedokrwistość to choroba polegająca na ogólnym osłabieniu organizmu z powodu erytrocytów (czerwonych ciałek krwi) lub/i hemoglobiny (czerwony barwnik krwi w składzie z żelazem).

Anemia może się pojawić w związku z niewłaściwą dietą, poprzez nie dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości żelaza w okresie gdy go najbardziej potrzebuje, np. rozwój organizmu, ciążą i czas karmienia piersią.

Anemie można zdiagnozować poprzez badanie krwi, w każdym wypadku należy skonsultować się z lekarzem który stwierdzi jaki rodzaj anemii występuje w organiźmie.

Anemia u dzieci, objawy:
-
u niemowląt: dziecko często choruje, jest mało ruchliwe, blade oraz nie ma apetytu.
- u starszych dzieci i dorosłych dodatkowo występować mogą: nadmierna senność, szybkie zmęczenie organizmu oraz zawroty głowy. Częstymi objawami są także bladość błon śluzowych i skóry, łamliwość paznokci i włosów, zajady w kącikach ust.

Anemia - dieta
W przypadku niedokrwistości spowodowanej niedostateczną ilością żelaza w organizmie, ważna jest zmiana diety na tzw. zdrowe odżywianie. Ponieważ kawa i herbata ograniczają naszemu organizmowi wchłanianie żelaza z produktów spożywczych, należy unikać ich picia w trakcie posiłków (można je spożywać pomiędzy posiłkami).  Zalecane jest jedzenie większych ilości  "chudych" wędlin, "chudego" mięsa i wątroby. Do każdego posiłku należy również włączyć owoce i warzywa z dużą zawartością witaminy C (np. pietruszka, pomidory, truskawki, brokuły, papryka czerwona).

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa