Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Ospa wietrzna

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną typową dla wieku rozwojowego, najczęściej chorują na nią dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Jest ona wywoływana przez wirusa VZV (tego samego co półpasiec). Wirus ten powoduje ogólne zakażenie organizmu. Przechorowanie ospy wietrznej daje na nią stała odporność, jednakże wirus "uśpiony" w zwojach nerwowych może podczas osłabienia organizmu ponownie zaatakować wywołując półpaśca.

Pierwszym objawem jest znacznie podwyższona temperatura ciała (ok. 37-40 oC), kolejnymi jest ból głowy oraz pogorszone samopoczucie. Na skórze pojawia się znaczna ilość wykwitów które od małej czerwonej plamki, poprzez grudkę zamieniają się w krostę która wysycha po kilku dniach pozostawiając strup.

Cała choroba trwa około 2 tygodni podczas których pojawiają dwa lub trzy "rzuty" wysypki na całym ciele którym towarzyszy świąd. Ospa wietrzna przebiega zazwyczaj łagodnie i poza bliznami po wykwitach nie powoduje innych powikłań. Samą chorobę trzeba "przeleżeć" w łóżku, często zmieniać ubrania, zażywać kąpieli w płynach odkażających a krostki smarować specjalnymi maściami lub pudrami ograniczającymi swędzenie.

Należy pamiętać, że ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną, którą można się zarazić droga kropelkową na skutek wdychania wydychanego przez chorego powietrza lub poprzez kontakt z wykwitem (krostką) na ciele chorego.

Inne nazwy:
wiatrówka

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa