Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Półpasiec

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Półpasiec jest wywoływany przez tego samego wirusa co ospa wietrzna (VZV), jest ostra wirusowa choroba zakaźną atakującą jeden nerw czuciowy wraz z powiązanym z nim zwojem międzykręgowym, oraz fragment skóry unerwianej przez ten nerw.

Objawy
Półpasiec atakuje najczęściej jeden ze zwojów klatki piersiowej i właśnie na niej pojawiają się wypryski. Wirus VZV jest spokrewniony z wirusem opryszczki dlatego występujące zmiany skórne są do niej podobne. Opisane zmiany mogą wystąpić także na twarzy i szyi. Kolejnymi objawami są: złe samopoczucie, ból głowy i gardła, stan podgorączkowy.

Kto choruje
Na półpaśca mogą zachorować osoby dorosłe które w dzieciństwie nie przechodziły ospy wietrznej, osoby takie mogą zachorować na półpaśca po kontakcie z dzieckiem chorym na ospę.
Odkryto również półpasiec może zostać wywołany przez wirusa który w dzieciństwie spowodował ospę, a teraz uśpiony w zwojach nerwowych przez kilkanaście lat ponownie zaatakował.

Leczenie
Ważne jest aby po rozpoznaniu półpaśca jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa który poda lek hamujący rozwój wirusa co w konsekwencji pomoże nam uniknąć różnych powikłań (podrażnienie nerwu twarzowego, utrata słuchu, zapalenie rogówki, nadwrażliwość w obszarze w którym występował półpasiec).

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa